دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3355
تعداد نوشته ها : 8
تعداد نظرات : 3
Rss
طراح قالب


 

این برای نخستین بار است كه درباره یك شخصیت ایرانی فیلمی به این عظمت ساخت می شود. البته این گمان می‌رود كه باتوجه به اعتبار و محبوبیتی كه كوروش در نزد یهودیان دارد، شخصیت آسمانی و مقدس او بر شخصیت تاریخی او چیره شود و شاید همین موضوع عاملی است كه تهیه كنندگان این فیلم را ترغیب كرده است كه دست به ساخت فیلمی با چنین هزینه هنگفتی بزنند.

«الكس جووی» كارگردان جوان بریتانیائی قصد دارد فیلمی درباره كورش كبیر بنیانگذار سلسله هخامنشی كه قلمرو حكومتش از هند تا آسیای صغیر و دریای مدیترانه گسترده بود، بسازد.
به گزارش بی.بی.سی، ساخت این فیلم از پائیز امسال آغاز می شود، و فیلمبرداری آن مدت پنج ماه به طول خواهد انجامید. بودجه ای كه برای ساخت این فیلم در نظر گرفته شده است چیزی معادل ۸۰ میلیون دلار خواهد بود، كه با این حساب پرخرج ترین فیلم تاریخ سینمای بریتانیا محسوب می شود. ولی «جووی» كارگردان ۳۲ ساله فیلم، اعتقاد دارد چنین بودجه ای برای ساخت یك فیلم تاریخی بسیار اندك است.
داستان فیلم به این صورت آغاز می شود كه پیشگویان به پادشاهی اطلاعی می دهند كه نوه اش در آینده علیه او طغیان خواهد كرد و سلطنت او را از بین خواهد برد. به همین دلیل پادشاه دستور قتل او را می دهد. ولی والدین پسر، او را فرار می دهند. او در بیابان به چوپانی مشغول می شود. تا اینكه در جوانی علیه پدربزرگش قیام می كند. این فیلم در كشور پاكستان فیلمبرداری می شود.
در ساخت این پروژه عظیم صدها بازیگر و هزاران سیاهی لشگر شركت خواهند داشت. هنوز برای بازی در نقش كورش بازیگری انتخاب نشده است ولی به گفته «جووی» برای این نقش بازیگر مشهوری انتخاب خواهد شد.
به یقین می توان گفت در میان شخصیت های ایرانی پیش از اسلام، پس از زردشت، كورش شناخته شده ترین ایشان در بین غربی ها است.
بیشتر اطلاعات راجع به این شخصیت تاریخی كه در میان غربی  ها به بشردوستی و نیكوكاری شهره است، نشأت گرفته از دو منبع معتبر یعنی كتاب مقدس و تاریخ هرودوت است كه در قرن پنجم پیش از میلاد مسیح نوشته شده است. از كورش به عنوان اولین كسی كه در تاریخ قوانینی برای حقوق بشر وضع كرده است نام برده می شود.
كورش به عنوان اولین پادشاه پارس، بعد از شكست مادها، سلسله هخامنشیان را بنیاد نهاد.
طبق روایاتی كه در كتاب عهد عتیق آمده است، كوروش به كمك خداوند، بابل را فتح و یهودیان آنجا را كه در اسارت هستند آزاد می
كند و به آنها اجازه می دهد دوباره به بیت المقدس بازگردند.

این برای نخستین بار است كه درباره یك شخصیت ایرانی فیلمی به این عظمت ساخت می شود. البته این گمان می رود كه باتوجه به اعتبار و محبوبیتی كه كوروش در نزد یهودیان دارد، شخصیت آسمانی و مقدس او بر شخصیت تاریخی او چیره شود و شاید همین موضوع عاملی است كه تهیه كنندگان این فیلم را ترغیب كرده است كه دست به ساخت فیلمی با چنین هزینه هنگفتی بزنند.


در قرآن هم از شخصیتی به نام «ذوالقرنین» نام برده شده است.

بعضی مفسرین اعتقاد دارند منظور قرآن از ذوالقرنین اسكندر مقدونی است. ولی عده ای با تطبیق برخی از آیاتی كه درباره ذوالقرنین نازل شده و سرگذشت كوروش یقین دارند مقصود خداوند از ذوالقرنین كسی به جز كوروش نبوده است. به هر حال از ذوالقرنین در قرآن به عنوان شخصیتی دادگستر و بشردوست یاد شده است.
انتظار می رود، در ساخت فیلم زندگی كوروش، عوامل تماشاگرپسند و قهرمان پرورانه اعمال شود. جووی كارگردان ۳۲ ساله فیلم در نظر دارد صحنه های نبرد این فیلم را با نیم نگاهی به فیلم هایی چون ارباب حلقه ها، دو برج و لورنس عربستان بسازد.

 


دسته ها :
جمعه شانزدهم 6 1386
X